سد مراش هیچ مشکل زیست محیطی ندارد

مدیر بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای زنجان با اشاره به موارد مطرح شده در خصوص مشکل زیست محیطی سد مراش گفت: سد مراش هیچ مشکل زیست محیطی ندارد و مجوز زیست محیطی این سد نیز اخذ شده است.

سد مراش هیچ مشکل زیست محیطی ندارد

به گزارش سایت خبرهای زنجان، علی عباسی امروز در حاشیه بازدید خبرنگاران از شد در جمع خبرنگاران با اشاره به موضوع مجوز زیست محیطی سد مراش اظهار کرد: وقتی که سدی وارد مرحله اجرایی می شود و جزو طرح تصویب قانون بودجه قرار می‌گیرد موافقت زیست محیطی را دارد.

وی تصریح کرد: سد مراش دارای مجوز زیست محیطی بوده و در این راستا هیچ مشکلی ندارد و اگر مجوز نداشت جزو پروژه های دولتی و مصوب مجلس قرار نمی رفت.

مدیر بهره برداری و نگهداری از تاسیسات آبی شرکت آب منطقه‌ای زنجان در مورد وضعیت منابع آب زیرزمینی شهرستان ماهنشان و شهر دندی عنوان کرد: این مناطق از نظر آب‌های زیرزمینی جزو حقیرترین مناطق استان زنجان است

وی ابراز کرد: بیشتر این مناطق به صورت کوهستانی بوده و مانند شهرستان ابهر و زنجان دشت ندارد و فاقد هر نوع دشتی است به همین خاطر آبهای زیرزمینی شهرستان ماهنشان محدود است.

عباسی با اشاره به اینکه سد مراش هیچ گونه تاثیر منفی در منطقه ندارد افزود: در پایین دست این سد طرح توسعه کشاورزی ایجاد نخواهد شد و بخشی از آب این سد برای تامین آب شرب و بخشی نیز به منظور تامین آب مورد نیاز صنایع خواهد بود.

*اتمام عملیات اجرایی سد مراش تا ۴ سال آینده

امیر افشاریان مشاور پروژه سد مراش با اشاره به اینکه طرح مطالعه این سد در سال ۸۵ انجام شده است افزود: فاز نخست عملیات اجرایی این سد در سال ۸۸ در فاز نخست آغاز شده است.

وی عنوان کرد: فعالیت بدنه جانبی این سد نیز در سال ۹۰ شروع شده است افزود: این سد در حال حاضر ۶۴ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و از نوع خاکی با هسته رسی بوده و حجم مخزن این سد ۴۹ میلیون متر مکعب است و حجم مفید مخزن ۳۴ میلیون متر مکعب بوده است.

افشاریان هدف اولیه اجرای این طرح را تامین آب شرب و صنعت در منطقه عنوان کرد و گفت: تامین آب به میزان ۷ میلیون متر مکعب از آب شرب و صنعت منطقه توسط این سد هدفگذاری شده است.

وی بیان کرد: همچنین تامین آب کشاورزی ۴۵۰۰ هکتار از اراضی منطقه از دیگر اهداف اجرای این طرح است.

مشاور پروژه سد مراش با اشاره به اینکه براساس محدودیت‌های قانونی توسعه اراضی کشاورزی در پایین دست سد مراش از اهداف این طرح حذف شده است عنوان کرد: در صورت لزوم تامین آب سایر مناطق استان نیز از طریق این سد انجام خواهد شد.

وی بیان کرد: عملیات اجرایی این سد در سال ۹۰ برای اجرای بدنه با احداث دیوار آب بند آغاز شده و با وضعیت اعتباراتی که وجود دارد پیش بینی می‌شود عملیات اجرایی این سد تا سال ۱۴۰۱ و نهایتا ۱۴۰۲ به اتمام برسد.

انتهای پیام/موج رسا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *