پایان حماسه یوم‌العباس زنجانی‌ها با ثبت شکوه تاریخی دیگر

زنجان- اعزاداری دسته حسینیه اعظم زنجان با حضور باشکوه حسینیان و خلق حماسه‌ای دیگر در یوم‌العباس و ثبت در تاریخ مذهبی جهان تشیع به پایان رسید.

پایان حماسه یوم‌العباس زنجانی‌ها با ثبت شکوه تاریخی دیگر

به گزارش سایت خبرهای زنجان،   این مراسم که از ساعت ۱۴ روز یکشنبه / هشتم محرم/ از داخل مسجد حسینیه اعظم، آغاز و دسته عزاداری نیز از ساعت ۱۵:۳۰ به سمت امامزاده سیدابراهیم(ع) حرکت کرده بود با نزدیک شدن به لحظات ملکوتی اذان مغرب به پایان رسید.

صدها هزار نفر از مردم مومن و دلدادگان و عاشقان مکتب اهل بیت (ع) از جای‌جای میهن اسلامی و حتی کشورهای خارجی خود را برای شرکت در این مراسم و سیراب شدن از مشک حقیقت علمدار کربلا به زنجان رسانده بودند.
امسال برای نخستین بار و در راستای توسعه گردشگری مذهبی به همت راه‌آهن شمال غرب کشور، قطار ویژه‌ای با عنوان «کاروان عشق» به منظور شرکت مردم در دسته عزاداری حسینیه اعظم از تهران به زنجان و بالعکس راه‌اندازی شده بود که ساعت ۱۳:۳۰ با ۳۲۰ مسافر وارد زنجان شد و ساعت ۲۰:۳۰ نیز به تهران باز خواهد گشت.
مهمانان ویژه‌ای از مسئولان کشوری از جمله سردار محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام و سردار حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز همگام با سایر ملت مومن و انقلابی در حماسه یوم‌العباس زنجانی‌ها حضور داشتند.
نوحه‌خوانی، روضه‌خوانی، رجزخوانی و توسل به شهدای کربلا، بخش‌های مختلف این دسته باشکوه بود که به طور مستقیم از شبکه استانی اشراق و چند شبکه ملی و بین‌المللی پخش شد.
شاه‌بیت نوحه اصلی این مراسم نیز «احسن سنه ای حامی قرآن ابوالفضل- جانون حسینه ایلدون قربان ابوالفضل» «جان یا ابوالفضل- جان یا ابوالفضل» بود که عزاداران حسینی با دست‌های برافراشته بر آسمان، فریاد کرده و غیرت، وفاداری و جانبازی سقای عطشان کربلا را ستودند.
۶ ایستگاه ثابت و یک ایستگاه سیار نیز متشکل از ۳۵۰ خادم، ذبح قربانی‌ها را بر عهده داشتند.
به گزارش ایرنا، بزرگترین تجمع عزاداران حسینی کشور در دسته عزاداری حسینیه اعظم زنجان روز هشتم محرم الحرام موسوم به یوم‌العباس در شهر زنجان برگزار می‌شود و نشست‌های هماهنگی برای برگزاری این آیین نیز از ماه‌ها قبل، انجام و تدارک لازم برای پذیرایی از زائران و عزاداران حسینی فراهم می‌شود.
در سنگ‌ نوشته‌ای که بر روی دیوار مسجد قدیمی حسینیه نصب شده، مشخص است که این حسینیه در سال ۱۲۶۱ قمری، بازسازی شده و با توجه به سایر اسناد موجود، قدمت آن به بیش از ۴۰۰ سال می‌رسد.

انتهای خبر/ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *