گرانی شن و ماسه در کنار رودخانه‌های طارم مانعی برای ادامه روند ساختمان سازی در شهرستان

گرانی شن و ماسه در کنار رودخانه‌های طارم

گرانی شن و ماسه در کنار رودخانه‌های طارم

به گزارش سایت اخبار زنجان برخی از کامیون داران و مردم طارم با اعلام نارضایتی نسبت به افزایش قیمت شن و ماسه گلایه داشته و این افزایش قیمت را مانعی برای ادامه روند ساختمان سازی در شهرستان می دانند و از مسئولان می‌خواهند در مورد این موضوع چاره ای اندیشی کنند.

شاید باورش کمی سخت باشد که در طارم با دارا بودن معادن متعدد شن و ماسه و رودخانه‌های خروشان که سرشار از انباشت مصالح هستند، تهیه شن و ماسه به راحتی و با قیمت مناسب در دسترس عموم قرار نگیرد و مردم از این بابت گله مند باشند.

شهرستان طارم بواسطه رودخانه های متعدد و برخی کوهپایه های شنی خود یکی از بهترین معادن شن و ماسه در شمال استان زنجان به شمار می رود، به طوری که بیشتر خوراک شن و ماسه استان گیلان و برخی شهرهای مازندران نیز در یکی از کارخانه های شن و ماسه این شهرستان تامین می شود.

بعد از زلزله دلخراش سال ۶۹ روبار و طارم با اجرای طرح مقاوم سازی مسکن روستایی، شهرستان طارم نیز از این موضوع مستثنی نبوده و پیشرفت های خوبی نیز در این خصوص در شهرستان صورت گرفته است.

افزایش قیمت ماسه آن هم ماسه تولیدی در منابع طبیعی شهرستان همگام با سایر مصالح ساختمانی، موجب شده است تا طرح مقاوم سازی مسکن روستایی از طرف مردم این شهرستان با مشکل روبرو باشد و موجی از اعتراض مردم را همراه داشته باشد.

طبق اذعان یکی از کامیون داران طارم در پی تصویب و اعلام نرخ جدید شن و ماسه قیمت تمام شده یک سرویس ماسه شکسته تا روستاهای دور افتاده شهرستان طارم با قیمت بیش از هفت میلیون ریال به دست مصرف کننده می‌رسد.
قیمتی که با چند سرویس سر به فلک کشیده و در این گرانی های وانفسا مصرف کنندگان شن و ماسه شهرستان طارم را نگران و یا سختی های فراوان روبرو کرده است.

بابک باقری یکی از کامیون داران طارمی در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: متاسفانه در ۶ ماه گذشته قیمت هر تن ماسه از ۱۶۵ هزار ریال به ۲۰۰ هزار ریال افزایش یافته است.

این راننده کامیون با اشاره به پیگیریهای متعدد از نهادهای دولتی، افزود: چندین بار با اداره صمت شهرستان و فرمانداری طارم جهت افزایش قیمت تماس گرفتیم و آنها این افزایش قیمت را نرخ مصوب استانی اعلام کردن، این در حالی است که شهرستان طارم با توجه به تعدد معادن شن و ماسه باید نرخی جدا از استان داشته باشد.

باقری اظهار داشت: با توجه به خروج مقدار زیادی شن و ماسه از طرف یکی از کارخانه های این شهرستان به استان ها شمالی، و نبود ماسه کافی در طارم، تهیه شن و ماسه برای مردم این شهرستان را آن هم با قیمت مناسب با مشکل روبرو کرده است.

یکی از اهالی روستای کوهستانی خساره در شمال غرب شهرستان طارم نیز گفت: چند سالی است که طرح مقاوم سازی مسکن روستایی در روستای ما در حال اجرا است و متاسفانه در طول یک سال با دوبار افزایش نرخ شن و ماسه روبرو شدیم.

وحید همتی اظهار داشت: برای تهیه ماسه باید مدت زیادی در نوبت باشیم و در نهایت با قیمت بسیار بالا شن و ماسه را در روستای دور افتاده خود تحویل بگیریم که متاسفانه در حال حاضر نیز با افزایش قیمت شن و ماسه دیگر توان ادامه ساخت و ساز را نداریم.

یکی از سرمایه گذاران بخش خصوصی شهرستان طارم نیز ضمن تقدیر از حمایت های دولتی در ساخت مجتمع خدماتی و رفاهی خود گفت: متاسفانه با توجه به وسعت پروژه، افزایش ناگهانی قیمت شن و ماسه مار را با مشکل اساسی روبرو کرده و جدای از تهیه به موقع ماسه به علت صادرات به استانهای شمالی کشور حالا باید با قیمت بسیار بالا ماسه تولیدی شهرستان خود را خرید کنیم.

باقر محمدی از مسئولان شهرستانی خواست تا تدبیری در این خصوص بیندیشند با مدیریت اینچنین مواردی سرمایه گذاران را به اجرای پروژه های عمرانی در شهرستان طارم سوق دهند.  

افزایش نرخ شن و ماسه از طرف مرکز استان تصمیم گیری و ابلاغ شده است

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان طارم در این خصوص گفت: این افزایش قیمت با پیشنهاد انجمن شن و ماسه استان زنجان به علت افزایش هزینه های تولید و تصمیم گیری نهادهای دولتی اتفاق افتاده است و در تلاشیم که با توجه به وجود معادن شن و ماسه متعدد در شهرستان، نرخ شن و ماسه در طارم را به صورت شهرستانی و با توجه به ظرفیت های موجود ابلاغ کنیم.

حمید واعظی اظهار داشت: در مورد صادرات شن و ماسه به استانهای شمالی نیز به شدت پیگیر موضوع هستیم و هماهنگی های لازم برای برگزاری جلسه در بخشداری گیلوان انجام شده است، تا با مدیریت این موضوع نیز از کمبود ماسه در طارم جلوگیری کنیم.

واعظی عنوان کرد: در حال حاضر ۶ کارخانه شن و ماسه در طارم فعالیت می کنند و طبق نرخ مصوب قیمت شن و ماسه از ۱۶۵ هزار ریال به ۲۰۰ هزار ریال هر تن ماسه افزایش پیدا کرده است.

شهرستان طارم با ۴۷ هزار نفر جمعیت (حدود ۵ درصد جمعیت و ۱۰ درصد مساحت استان زنجان) در ۹۰ کیلومتری شمال شرقی زنجان واقع شده و با استانهای قزوین، اردبیل و گیلان همسایه است.

انتهای پیام/ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *